یو پی اس آنلاین چیست؟ 

یو پی اس آنلاین چیست؟ 

یو پی اس چیست؟

قبل از بررسی یو پی اس آنلاین بهتر است نگاهی به خود یو پی اس و انواع آن داشته باشیم.

دستگاه یو پی اس دستگاهی الکترونیکی می‌باشد که  به منظور تأمین دائم انرژی برای دستگاه‌های مصرف‌کننده  طراحی‌شده است. دستگاه‌های مورد نظر به اختلالات موجود در شبکه، قطع و وصل برق و…  بسیار حساس هستند. یو پی اس ها را می‌توان درمانی برای مشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌ برق شهری همچون؛ افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ، انواع مختلف اعوجاج لحظه‌ای یا دائم، تغییر فرکانس و… دانست.

UPS ها به دو گروه کلی یو پی اس آنلاین و آفلاین تقسیم بندی می شوند.

یو پی اس آفلاین به دو گروه FERRO STANDBY و LINE INTERACTIVE تقسیم می شود.

یو پی اس آنلاین نیز به دو گروه  DOUBLE CONVERSION و DELTA CONVERSION تقسیم بندی می شود.

یو پی اس آنلاین
یو پی اس آنلاین

یو پی اس آفلاین

یو پی اس آفلاین یک نوع از یو پی اس می باشد که دارای یک دستگاه مصرف کننده می باشد که به شکل مستقیم با برق شهری متصل است و زمانی که شما دچار قطعی برق شوید این دستگاه فعال خواهد شد.

در شرایط  این چنینی دستگاه مصرف کننده برق  این امکان را دارد تا از دستگاه یو پی اس تغذیه لازمی را که نیز دارد تهیه کرده و مجدد منبع برق مورد نیاز شما را تامین نماید و اگر کسب و کار شما به گونه ای می باشد که با قطعی برق ممکن است اطلاعات بسیار مهمی را از دست دهید خرید یو پی اس از هر نوع که می خواهد برایتان لازم و ضروری است.

یو پی اس های لاین اینتراکتیو

در سیستم های لاین اینتراکتیو هنگامی که ولتاژ  برق شبکه موجود باشد،در بازه های مشخص ولتاژ  ورودی برق ثابت شده و به خروجی دستگاه یو پی اس منتقل می شود و در هنگام قطعی شبکه با یک کلید رله ای و یا تریکالی خروجی را به یو پی اس انتقال می دهد.

 زمانی که یو پی اس با سیستم لاین اینتراکتیو در مد شبکه می باشد به طور همزمان باتری های خود را نیز شارژ میکند. شارژر این سیستم ها به اندازه آفلاین ها محدود نیست ولی به دلیل پایین آمدن هزینه قدرت کمی دارد، به همین دلیل زمان استفاده از باتری کم و مدت شارژ کردن باتری، طولانی می باشد.

یو پی اس آنلاین
یو پی اس آنلاین

یو پی اس آنلاین چیست؟  

یو پی اس آنلاین، نوعی UPS است که در حالت عادی از طریق ترکیب یکسوساز و اینورتر تغذیه‌ را به بار AC منتقل می‌کند و از اینورتر برای تغذیه‌ی AC به هنگام قطعی استفاده می‌کند. بنابراین، تغذیه‌ی خروجی همیشه روشن باقی مانده و نیازی به سوئیچ نیست.

 بنابراین، هیچ تأخیر زمانی برای سوئیچ بین منابع وجود ندارد. در قطعی برق هیچ وقفه‌ای وجود ندارد، حتی یک نانوثانیه.

در عملیات عادی، یو پی اس آنلاین از طریق یکسوساز تغذیه‌ی AC را از منبع اصلیِ AC به DC تبدیل می‌کند و با استفاده از مدار کنترلر شارژ، باتری را شارژ می‌کند. همزمان، توان DC از باتری شارژ شده با استفاده از اینورتر به AC تبدیل شده و آن را به خروجی بار AC تغذیه می‌کند.

در صورت وجود خطای تغذیه، UPS دیگر از تغذیه‌ی AC اصلی جریان نمی‌کشد، و شارژ باتری را متوقف می‌کند. اما بار AC به صورت پیوسته از طریق اینورتر، از باتری جریان می‌کشد.

یو پی اس آنلاین به هنگام سوئیچ در منبع تغذیه، تاخیر زمانی صفر دارد. برای همین است که نام آن یو پی اس آنلاین گذاشته شده است، زیرا حتی در عملیات عادی روشن می‌ماند. چون جریان کشیده شده توسط بار AC به صورت پیوسته از کل مدار عبور می‌کند، دمای سیستم افزایش پیدا می‌کند. 

بنابراین، باید به صورت قیاسی هیت سینک‌های بزرگ‌تری به آن وصل شده و قطعات بتوانند دمای بالا را تحمل کند، و بتواند برای مدت زمان بسیار طولانی این عبور جریان را تحمل کند. به همین دلیل ، هزینه‌ی یو پی اس آنلاین به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

یو پی اس آنلاین  به صورت پیوسته از باتری جریان می‌کشد که به سرعت طول عمر باتری را نسبت به UPS آفلاین کاهش می‌دهد.

همچنین این UPS ها بهینگی پایینی دارند، زیرا به صورت پیوسته روشن هستند، حتی در عملیات عادی.

از طرف دیگر، خروجی آن کیفیت بالایی دارد، زیرا هیچ شکافی به هنگام سوئیچ منابع تغذیه آن وجود ندارد. این مدار خروجی خود را کاملاً از مدار AC اصلی ایزوله می‌کند. بنابراین، کمک می‌کند از اعوجاج یا نوسان در خط AC اصلی جلوگیری شود.

یو پی اس آنلاین
یو پی اس آنلاین

زمانی که باید از یو پی اس آنلاین استفاده کرد

  • به هنگام کار با دستگاه‌های حساس و مهم، و تجهیزات با تغذیه‌ی پیوسته بدون عملیات سوئیچ.
  • وقتی که تغذیه‌ی اصلی به صورت مداوم یا در زمان‌های مشخصی از روز قطع شده و قطع بار انجام می‌شود.
  • وقتی هیچ نگرانی در مورد هزینه‌ی عملیات، نصب و نگهداری وجود ندارد؛ زیرا سیستم UPS آنلاین نسبت به سیستم UPS آفلاین هزینه‌برتر است، که علت آن قطعات بیشتر مورد استفاده برای تغذیه‌ی بدون وقفه است.
  • هنگامی که نیازمند عملیات همزمان دستگاه‌های متصل را برای مدت زمان طولانی می‌خواهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights