نکات مهم در زمان خرید یو پی اس

نکات مهم در زمان خرید یو پی اس

یو پی اس چیست؟

قبل از بررسی نکات مهم در زمان خرید یو پی اس اجازه دهید نگاهی به چیستی یو پی اس داشته باشیم. دستگاه یو پی اس دستگاهی الکترونیکی می‌باشد که  به منظور تأمین دائم انرژی برای دستگاه‌های مصرف‌کننده  طراحی‌شده است. دستگاه‌های مورد نظر به اختلالات موجود در شبکه، قطع و وصل برق و…  بسیار حساس هستند. یو پی اس ها را می‌توان درمانی برای مشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌ برق شهری همچون؛ افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ، انواع مختلف اعوجاج لحظه‌ای یا دائم، تغییر فرکانس و… دانست.

در ادامه مقاله نکات مهم در زمان خرید یو پی اس را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

نکات مهم در زمان خرید یو پی اس
نکات مهم در زمان خرید یو پی اس

نکات مهم در زمان خرید یو پی اس

شکل ظاهری UPS

اولین مورد از نکات مهم در زمان خرید یو پی اس شکل ظاهری آن است. شکل عمومی و اندازه UPS در انتخاب آن یک عامل مهم است. ظرفیت باتری ‌UPS‌ ها در ابعاد کلی این سیستم نقش بسزایی دارد، به نحوی که هر چه باتری ‌UPS ها بزرگ و ظرفیت آن‌ها بیشتر باشد، سایز آن بزرگ‌تر است و مشتری متناسب با ظرفیت مورد نیاز خود، سایز یو پی اس را انتخاب می‌کنند.

UPS‌ ها از نظر شکل به دو دسته Tower و Rackmount تقسیم می‌شوند:

  • UPS Tower درون قابی قرار گرفته‌ و برای اینکه در مجاورت وسیله‌ای که پشتیبانی می‌کند، قرار گیرد، روی زمین گذاشته می‌شود.
  • UPS‌ Rackmount در رک قرار می‌گیرد و برای پشتیبانی از سرور، سخت افزار‌های شبکه و دیگر تجهیزات است. این شکل UPS ها مزایایی دارند که توجه صنایع و کسب‌و‌کار‌ها را به خود جلب کرده است.

امکان تنظیم پارامتر

دومین نکته از نکات مهم در زمان خرید یو پی اس که باید به آن توجه داشته باشید؛ امکان تنظیم پارامترها می‌باشد. تمامی یو پی اس ها از هر نوع و مدلی که باشند دارای پارامترهای مختلفی هستند که باعث می‌شوند عملکرد درست و بهتری توسط ups تنظیم و انجام شود.

این تنظیمات توسط شرکت تولیدکننده یو پی اس و یا خود کاربران انجام خواهد گرفت. در برخی از یو پی اس ها تنظیمات پارامتر توسط خود کاربران قابل اجرا می‌باشد.

توان موردنیاز مصرفی

نکته مهم دیگر  از نکات مهم در زمان خرید یو پی اس این است که باید در زمان خرید توان مصرفی دستگاه مورد نظر را نیز در نظر داشته باشید و با توجه به میزان توان دستگاه یو پی اس موردنیاز آن را تهیه نمایید.

برای اینکه از میزان توان مصرفی یو پی اس اطلاع کافی داشته باشید باید توان هر یک از دستگاه‌هایی را که می‌خواهید برای آن ups تهیه نمایید را به صورت جداگانه موردمحاسبه قرار دهید. 

نکات مهم در زمان خرید یو پی اس
نکات مهم در زمان خرید یو پی اس

 قابلیت و زمان پشتیبانی

درباره این مورد از نکات مهم در زمان خرید یو پی اس باید بگم که تمامی یو پی اس ها برای تأمین برق موردنیاز دستگاه‌ها در زمان قطعی برق استفاده می‌شوند. به همین خاطر است که بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی نیز به این سیستم مجهز می‌باشند. این مسئله را هم به خوبی می‌دانید که هر سیستم یو پی اسی نیاز به باتری دارد، بنابراین لازم است که بدانید که از یو پی اس خود در مواقع قطعی برق چه انتظاری دارید.

وقتی که توان مصرفی دستگاه را مشخص کردید به راحتی می‌توانید هر نوع یو پی اسی که مناسب دستگاه شما می‌باشد را انتخاب و خریداری کنید و با در نظر گفتن توان مصرفی یو پی اس زمان پشتیبانی آن را نیز موردمحاسبه قرار دهید.

قابلیت باتری داخلی و خارجی

اگر می‌خواهید که یو پی اس انتخابی شما دارای توان مصرفی بالایی باشد نیاز دارید که از باتری‌هایی استفاده کنید که حجم بسیار بالایی دارند و آن‌ها را به صورت External و یا خارجی بر روی یو پی اس مورد نظر نصب نمایید. برای این کار شما به کابینت باتری نیاز دارید تا بتوانید باتری یو پی اس را در محفظه آن قرار دهید و از دسترس دور نگه‌داشته تا دچار آسیب‌دیدگی نشود و ازنظر حجمی هم فضای کمتری را اشغال نماید.

نکات مهم در زمان خرید یو پی اس
نکات مهم در زمان خرید یو پی اس

اما در صورتی که باتری انتخابی برای یو پی اس مورد نظر شما از توان مصرفی پایین و کمتری برخوردار می‌باشد دیگر نیاز به کابینت باتری ندارید چرا که این نوع باتری‌ها فضای بسیار کمتری را اشغال خواهند کرد و از نوع باتری‌های Internal و یا داخلی می‌باشند.

درنتیجه قابلیت باتری داخلی و خارجی ازجمله نکات مهم در زمان خرید یو پی اس است باید بسیار به آن توجه کنید.

تضمین و خدمات پس از فروش یو پی اس چگونه است؟

آخرین نکته از  نکات مهم در زمان خرید یو پی اس تضمین است. برخی از دستگاه‌های یو پی اس بزرگ‌مقیاس نیاز به متخصص برای نصب و راه‌اندازی دارند و همچنین در صورت بروز مشکل شرکت سازنده باید خدمات پس از فروش ارائه دهد. برخی از محصولات شرکت‌های بین‌المللی در ایران به فروش می‌رسد بدون اینکه نماینده رسمی آن شرکت در ایران حضور داشته باشد. پیشنهاد می‌شود در زمان خرید یو پی اس از شرکت‌هایی که خرید کنید که تضمین و خدمات پس از فروش رسمی ارائه می‌دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights