سرویس apc یو پی اس و نکات مهم آن :

سرویس apc یو پی اس و

سرویس apc یو پی اس و بررسی نکات مهم آن :

سرویس apc یو پی اس و نکاتی که برای آن بایستی مورد نظر قرار گیرد در اینجا آمده است.  از معروف ترین و مشهورترین تولید کننده ها در زمینه یو پی اس و باتری آن و رک هوشمند جهت مراکز داده و تجهیزات خنک کننده برای دیتا سنترها APC می باشد. توسط سه کارشناس که در رشته الکترونیک و برق از دانشگاه ماساچوست فارق شده بودند. در سال 1981 این شرکت تاسیس گردید. تمرکز شرکت APC برروی حفاظت از انرژی معطوف بوده است. در سال 1984 اولین یو پی اس وارد بازار گردید. UPS از بیشترین محصولاتی است که در توان های مختلفی توسط این شرکت تولید شده است.

یو پی اس APC و تجهیزات

APC UPS و بخش های اصلی آن :

یو پی اس منبع تغذیه ای بی وقفه است که از تعداد زیادی از قطعات الکترونیکی با ابعاد و توان مختلفی تشکیل یافته است. طول عمر هریک از اجزای یو پی اس متفاوت است. دارای عملکردی متوالی و هماهنگ با یکدیگر است. که سبب کارکرد صحیح یو پی اس می گردد. در عملکرد یو پی اس بخش های اصلی آن دارای نقشی بسیار مهم هستند. که شامل موارد زیر می باشند.

  • -رکتیفایر
  • -اینورتر
  • -بردکنترل
  • برد شارژر که در یو پی اس باتری خارجی است.
  • -باتری در یو پی اس باتری داخلی
  • -اسکت فلزی
  • نمایشگر
  • -کلیدها

-باتری UPS:

بدون وجود باتری یو پی اس ها قادر به فعالیت نیستند. تامین انرژی جهت بک آپ تجهیزات در هنگام قطع برق از اصلی ترین نقش باتری است. در هنگام وجود جریان برق شارژ باتری ها انجام می گیرد و در زمان قطعی برق انرژی لازمه برای تجهیزات را فراهم می نماید. در دی سی باتری ها نقش خازن را ایفا می کنند. که تثبیت کننده ولتاژ است. یو پی اس به این دلیل بدون باتری کار نمی کند.

رکتیفایر یا یکسو کننده :

تبدیل جریان AC یا متناوب به جریان مستقیم یا DC بر عهده این بخش است. رکتیفایر در یو پی اس های آفلاین وجود ندارد. و شارژر برای شارژ باتری ها استفاده می گردد. در یو پی اس های آنلاین عمل شارژ باتری ها را رکتیفایر انجام می دهد. و در آنلاین یو پی اس ها به عنوان شارژر شناخته می شود.
UPS و رکتیفایر در بعضی از یو پی اس های آنلاین از یکدیگر جدا هستند. و تبادل انرژی لازمه خروجی توسط رکتیفایر انجام می شود. شارژر باتری ها نیز جدا است. افزایش قابلیت اطمینان یو پی اس با جدابودن شارژر و رکتیفایر انجام می گردد.

یو پی اس apc و اختلالات

-اینورتر :

تبدیل جریان برق DC به AC توسط INVERTER صورت می گیرد. انرژی باتری به جریان متناوب توسط این بخش تبدیل می شود. در زمان وجود برق شهر در مدار از رکتیفایر انرژی ورودی تامین می گردد اما در زمان قطع برق از طریق باتری های DC و تبدیل آن به جریان دی سی از طریق اینورتر انرژی تامین می شود.

-برد کنترل :

مدیریت کننده و کنترل کننده یو پی اس این قسمت است. و بر حسب شرایط دستورات لازم برای بخش های دیگر را صدور می کند. نظارت و کنترل ورودی ها و خروجی ها را برد کنترل عهده دارد. در زمان اتصال جریان برق ورودی به یو پی اس و خالی کردن باتری ها جهت تغذیه بارهای خروجی در هنگام قطع برق مدیریت شارژ باتری ها را بر عهده دارد.

-برد شارژر :

با تبدیل برق AC به دی سی شارژر باتری جریان لازم برای شارژ باتری را فراهم می نماید. ولتاژ و جریان شارژ در طول شارژ شدن بوسیله شارژر جهت شارژ بهینه باتری ایجاد می گردد. مدارهای حفاظتی در شارژر وجود دارد که در برابر شارژ شدن بیش از اندازه باتری و تخلیه بیش از حد و دمای بالا و ولتاژ ناپایدار حفاظت می نماید. افزایش عمر مفید باتری نتیجه این محافظت است. نظارت ولتاژ و سطح شارژ و زمان باقی مانده تا تخلیه کامل از سوی شارژر صورت می گیرد.

یو پی اس apc و راهنمای

نکات مهم در سرویس و نگهداری از یو پی اس :

-چک کردن و مشاهده به موقع :

جهت سرویس نمودن دستگاه مورد نظر با توجه به مصرف آن به طور کلی شش تا یکسال بایستی این سرویس صورت بگیرد. زمان انجام سرویس بهتر است تا یادداشت گردد تا با دیر شدن چک کردن عواملی مانند گرد و غبار سبب خرابی دستگاه نشوند. و این خود عاملی برای افزایش هزینه ها نگردد.

-رعایت ایمنی :

در زمان استفاده از وسایل الکترونیکی که به برق اتصال دارند ایمنی حرف اول را می زند. پارامترهایی که در نگهداری از دستگاه ها آمده است به ایمنی و تضمین آن اشاره کرده است. در صورت عدم استاندارد بودن تجهیزات در جهت ایمنی با متخصصان مشورت نمایید.

-سوابق انجام سرویس :

با توجه به فرآیندی که در هر شش ماه سرویس دستگاه صورت می گیرد برای مثال انجام گردگیری و یا تعویض قطعه ای بایستی این موارد یادداشت شود و به شکل مجموعه ای از سوابق به کارآید. تا از ایجاد هزینه ها جلوگیری شود.

apc ups و

-انجام بازرسی هایی منظم:

قبل از انجام سرویس دهی و مراجعه به مراکز بهتر است بازرسی های کلی مانند میزان فاصله تا دیوار و رد و بدل شدن هوا و استفاده از شارژهای مناسب و چک کردن باتری و … صورت پذیرد و امکان دارد که نیازی به سرویس در آن زمان نباشد.

شرکت آروند آویژه پارسیان در زمینه سرویس و نگهداری از یو پی اس های APC و MGE و هووآوی دارای خدمات بسیار جامعی می باشد. همچنین در تامین تجهیزات جانبی نیز فعالیت گشترده ای دارد. در صورت نیاز به مشاوره با متخصصان ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights