انتخاب کلید مینیاتوری برچه مبنایی است :

انتخاب کلید مینیاتوری

انتخاب کلید مینیاتوری چگونه است :

انتخاب کلید مینیاتوری عامل بسیار مهمی در استفاده از آن است.باتوجه به محدوده قطع جریان کلیدهای مینیاتوری شامل دو دسته کندکار و تند کار طبقه بندی می شوند.که تیپ کلیدها بر این اساس مشخص می گردد.محدوده قطع جریان در کلیدهای تندکار کمتر است. و پس از آنکه جریان اضافه گردید. پس از مدت کوتاهی مسیر جریان اضافه قطع می گردد.اما در مورد کلیدهای کندکار محدوده قطع جریان بیشتر بوده است.

انتخاب کلید مینیاتوری

و قطع آن سرعت آرامتری دارد و با دیرکرد بیشتری فعالیت می کند.در نتیجه در اضافه جریان زیادی دستور قطع صادر می گردد.جهت حفاظت از مدارات موتوری معمولا از این کلیدها استفاده می شود.چرا که جریان راه اندازی در این مدارها بالا می باشد.و با گذاشتن کلید کندکار به دلیل دیرکردی که در عملکرد خود دارد. سبب قطع سریع موتور بلافاصله پس از شروع و راه اندازی نگردد.

 

عملکرد کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری تیپ c – کندکار:

جهت استفاده در امور خانگی و موتوری مثل موتورهای با توان کم. و جریان های راه اندازی پایین و موتورهای القایی و بارهای با ضریب اشباع کم مثل موتور کولر گازی و پمپ های آب خانگی استفاده می شود.

در جریان های اضافه بار مابین 5 تا 10 برابر جریان نامی این کلیدها مدار را قطع می کنند. و محدوده این قطع جریان در این تیپ کلید بیشتر است نسبت به تیپ b. تیپ موتوری نام دیگر این تیپ از کلیدهای مینیاتوری است.

کلید مینیاتوری تیپ b – تندکار:

برای وسایلی که ضریب اتصال کوتاه پایینی دارند این کلیدها به کار می روند. این کلیدها سریعا پس از تشخیص اضافه بار قطع می شوند.در زمان اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان نامی و در زمانی تعیین شده جریان خروجی را قطع می کند. در سیستم های آی تی و tn و مصارف خانگی و روشنایی ها از این کلیدها استفاده می گردد. به این تیپ از کلیدها تیپ روشنایی می گویند.

کلید مینیاتوری اشنایدر

کلید مینیاتوری تیپ d – بسیار کند کار :

در وسایلی مانند ترانسفورماتورها و دستگاه های ایکس ray در بیمارستان ها و یا دستگاه های جوش که بارهای با ضریب اشباع بالاتری دارند. از این کلیدها استفاده می شود.قطع اضافه بار لحظه ای بین 10 تا 20 برابر جریان نامی در این کلید ها می باشد.

مدت زمان قطعی برق در این تیپ کلیدها از همه تیپ ها بیشتر است.تیپ ترانسفورماتوری نامی است که به این تیپ از کلیدها می گویند.در کابری های خانگی نباید از این کلیدها استفاده کرد. چرا که جهت تجهیزات با جریان نوسان بالا این کلید ها طراحی شده اند. استفاده از آنها در مصارف خانگی هیچ حفاظتی را برای افراد ایجاد نمی نمایند.

شرکت آروند آویژه پارسیان در زمینه سرویس و نگهداری یو پی اس و تهیه لوازم جانبی خدمات جامعی را ارائه می دهد. در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights