اجزای یک تابلو برق شامل چه بخش هایی می باشد:

تابلو برق و انواع

اجزای یک تابلو برق :

اجزای یک تابلو برق شامل چندین بخش است که در اینجا به طور خلاصه به بررسی آنها می پردازیم:

  • بدنه تابلو برق
  • کلیدها
  • هادی ها و شینه ها
  • تجهیزات حفاظتی
  • تجهیزات اندازه گیری
  • ارتینگ یا سیستم زمین
  • مقره
  • سیستم اینترلاک

اجزای یک تابلو برق

 

-بدنه تابلو :

بدنه تابلو برق بخشی است که سبب محافظت در برابر ضربات و گردوغبار و صدمات می گردد. علاوه بر این بدنه تابلو برق محلی جهت استقرار تجهیزات می باشد.بدنه تابلو برق از جنس آهن و مواد کامپوزیتی و یا پلاستیک می باشد.در ضخامت ورق تابلو عواملی مانند محل ورودی و خروجی هادی ها و دسترسی به آنها و ساختمان تابلوها تاثیر دارد.

یک تابلو برق بایستی علاوه بر دسترسی به تجهیزات از آنها در برابر خطرات محافظت نماید.محل قرارگیری تجهیزات در سلول ها بایستی به گونه ای باشد که در زمان تعمیرات مشکلی را ایجاد ننماید.سلول ها اجزایی از تابلوها هستند که به شکلی مجزا در تابلوها قرار می گیرند. تجهیزات درون هر سلول قرار دارد تا فاصله مناسبی از هم داشته باشند.

 

درجه حفاظت به اختصار ip نام دارد.از حروف آی پی و یک عدد دو رقمی تشکیل یافته است.این آی پی درجه حفاظت یک محصول الکترونیکی را در برابر ذرات جامد و مایع نمایش می دهد.

-کلید :

از جمله تجهیزات اساسی در تابلو برق ها کلید می باشد.جهت قطع و وصل جریان الکتریکی از کلید استفاده می گردد.باید به شکلی آن را انتخاب نمود که عمل قطع و وصل را بهترین شکل و بدون تاثیرات حرارتی و دینامیکی به انجام رساند.
به شکلی کلی کلیدها را در دودسته قرار می دهند. دسته اول که عمل قطع و وصل را زیر بار انجام می نمایند و دسته دوم در حالت بدون بار قطع و وصل را به انجام می رسانند.

اجزای یک تابلو برق

 

عمل کلید زنی در کلیدهایی که در زیر بار قابلیت قطع و وصل را ندارند در خطوط و ترانسفورماتورهای بدون بار برای جداسازی مدار انجام می دهند.قابل مشاهده بودن کنتاکت هایشان از ویژگی های این کلیدها می باشد که سبب افزایش سطح ایمنی افراد در هنگام تعمیرات و نگهداری می گردد.سوئیچ های چاقویی و سکسیونرها از انواع این کلیدها هستند.

شرکت آروند آویژه پارسیان در زمینه تابلو برق و نصب آنها خدمات بسیار جامعی را ارائه می دهد در صورت داشتن هر سوالی در این زمینه با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights