آشنایی با نکات مهم در تعمیر یو پی اس

نکات مهم در تعمیر یو پی اس

یو پی اس چیست؟

قبل از بررسی نکات مهم در تعمیر یو پی اس لازم است کمی با خود یو پی اس آشنا شویم.

دستگاه یو پی اس دستگاهی الکترونیکی هست که  به منظور تأمین دائم انرژی برای دستگاه‌های مصرف‌کننده  طراحی‌شده است. دستگاه‌های مورد نظر به اختلالات موجود در شبکه، قطع و وصل برق و…  بسیار حساس هستند. یو پی اس ها را می‌توان درمانی برای مشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌ برق شهری همچون؛ افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ، انواع مختلف اعوجاج لحظه‌ای یا دائم، تغییر فرکانس و… دانست. برای آشنایی کامل با یو پی اس مقاله “یو پی اس چیست” را مطالعه کنید.

اما در این مقاله ما قصد داریم تا نکات مهم در تعمیر یو پی اس را بیان و بررسی کنیم زیرا در هنگام تعمیر یو پی اس باید مراقب بود تا آسیب بیشتری بر یو پی اس وارد نشود. در ادامه با ما همراه باشید.

نکات مهم در تعمیر یو پی اس
نکات مهم در تعمیر یو پی اس

 برای تعمیر دستگاه یو پی اس UPS چه مواردی باید بدانیم

  • آشنایی با انواع باتری‌های خشک مخصوص یو پی اس (شامل شرکت‌های سازنده و جنس باتری)
  • آشنایی با نرم‌افزارهای مانیتورینگ مخصوص UPS
  • آشنایی نصب و راه اندازی یو پی اس
  • بررسی کارت مخصوص شبکه SNMP
  • شناخت ماژول یو پی اس های Redundancy Switch
  • آشنایی با تعمیر و شناخت انواع ترانس‌های پاور و سوئیچینگ
  • شناخت انواع پاور و منبع تغذیه سوئیچینگ
  • آنالیز و تجزیه و تحلیل برد اصلی دستگاه
  • عیب یابی برد های UPS

 یو پی اس چگونه کار می‌کند؟

یک یو پی اس به طریق زیادی به کار می‌رود. برای این توضیح ما یک سیستم کامپیوتر را به عنوان کاربرد UPS در نظر می‌گیریم. یک UPS به این شکل کار می‌کند که برق تجهیزاتی که شما به آن وصل کرده‌اید را تنظیم می‌کند.

در هنگام نارسایی تغذیه UPS به شما هشدار می‌دهد که برقی وجود ندارد و بسته به اندازه یو پی اس؛ رایانه شما را خاموش می‌کند، اجازه می‌دهد رایانه به کار ادامه دهد، به شما هشدار می‌دهد که برقی وجود ندارد که به شما اجازه می‌دهد که رایانه را خودتان خاموش کنید. این بدین معنی است که هرچه که شما روی آن کار می‌کنید می‌تواند ذخیره شده و بعداً رایانه‌تان را خاموش کنید و همچنین بدین معنی است که در صورت بروز هرگونه سرج رایانه شما از آسیب حفظ می‌شود.

نکات مهم در تعمیر یو پی اس
نکات مهم در تعمیر یو پی اس

نکات مهم در تعمیر یو پی اس

در بخش اصلی از مقاله می‌خواهیم 4 مورد از نکات مهم در تعمیر یو پی اس را بیان کنیم.

 نکته اول:

اولین مورد از نکات مهم در تعمیر یو پی اس این است که برای بدانید چطور قطعات الکترونیک را آزمایش و اندازه گیری کنید. در تعمیر یوپی اس حتی اگر بتوانید مدار معیوب دستگاه یو پی اس  را تشخیص دهید، اگر ندانید چطور قطعات الکترونیک ساده یو پی اس را بررسی و آزمایش کنید نمی‌توانید به نتیجه برسید.

فرض کنید تشخیص داده‌اید که بخش شارژر دستگاه یو پی اس دچار مشکل شده و باید تعمیر یو پی اس انجام شود؛ اما چون در آزمایش قطعات الکترونیک، یا حتی ولتاژگیری ضعیف هستید، احتمال تعمیر یو پی اس توسط شما زیاد نخواهد بود.

 نکته دوم:

دومین مورد از نکات مهم در تعمیر یو پی اس این است که  به نوع دستگاه الکتریکی دقت نکنید. مهم نیست چه نوع دستگاه الکترونیکی را تعمیر می‌کنید، حتی اگر تعمیر یو پی اس باشد این کار همیشه با عبارت  “این دستگاه الکترونیک چگونه کار می‌کند”  آغاز می‌شود. به همین دلیل در ابتدای کار بخشی با عنوان نحوه کار یو پی اس قرار دادیم‌. 

بگذارید با یک مثال توضیح بدیم. اگر مشکل یو پی اس در قسمت مادربرد باشد و شما به این نتیجه برسید که بخش منبع تغذیه یو پی اس مشکل دارد؛ ساعت‌های  زیادی را بیهوده صرف جستجوی خرابی در منبع تغذیه  یو پی اس خواهید کرد، در حالی که مشکل در مادربرد یو پی اس قرار دارد؛ به عبارت دیگر، اگر ندانید دستگاه یو پی اس چگونه کار می‌کند، پس نمی‌دانید برای تعمیر یو پی اس از کجا شروع کنید.

نکات مهم در تعمیر یو پی اس
نکات مهم در تعمیر یو پی اس

 نکته سوم:

نکته سوم از نکات مهم در تعمیر یو پی اس مربوط به دیاگرام شماتیک یو پی اس می‌شود. برای اینکه شناخت شما از یک دستگاه الکترونیک خاص مثل تعمیر یو پی اس  افزایش یابد، نیاز به دیاگرام شماتیک یو پی اس  دارید. اگر می‌خواهید با نحوه کار یو پی اس  آشنا شوید پس باید دیاگرام شماتیک یو پی اس را بخرید یا با جستجو در اینترنت آن را دانلود نمایید و شروع به تمرین در مورد نحوه کار هر مدار یو پی اس  کنید. 

 نکته چهارم:

چهارمین مورد از نکات مهم در تعمیر یو پی اس این است که باید روی خودتان سرمایه گذاری کنید. توجه کنید، اولین قانون در سرمایه گذاری، سرمایه گذاری روی کسب و کار و تجارتتان نیست؛  بلکه سرمایه گذاری روی خودتان است. هر چند سرمایه گذاری در کسب و کار تعمیر یو پی اس مهم است اما سرمایه گذاری روی خودتان از اولویت بیشتری برخوردار است. ممکن است بپرسید  «روی خودمان چه چیزی سرمایه گذاری کنیم؟»

هنگامی که می‌گویم «سرمایه گذاری روی خودتان»، در واقع منظورم سرمایه گذاری در مورد آموزش خودتان درمورد تعمیر یو پی اس  است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights