مرکز داده یا دیتا سنتر چیست و شامل چه مواردی می باشد:

مرکز داده

مرکز داده (دیتا سنتر) چیست؟

مرکز داده یا مراکز داده مجموعه ای از ابزارها و امکاناتی هستند. که تمام تجهیزات و عملیات IT سازمان ها را در خود جمع می کنند. در واقع، خدمات مراکز داده، ذخیره سازی، مدیریت و انتشار داده ها است.

مراکز داده شامل شبکه ای از مهم ترین سیستم ها هستند. که سازمان ها برای تداوم عملیات‌شان به این سیستم ها احتیاج دارند. چیزی که در مورد مراکز داده از اهمیت زیادی برخوردار است، امنیت و قابلیت اطمینان آنها است.

مراکز داده اینترنت بسیار پرسرعتی دارند. بنابراین می توانند سرورهای قدرتمند سازمان ها و شرکت ها را در خود نگهداری کنند. از طرفی، از آنجایی که سرورهای زیادی در یک مرکز داده هستند. شرکت ها می توانند با خرید سرور اختصاصی و یا اجاره سرور مجازی ، سایت و اطلاعات خود را رونمایی کنند. به طور کلی سرورها به سرورهای اختصاصی و اشتراکی (میزبانی وب اشتراکی) تقسیم می شوند. همانطور که از نام این سرورها مشخص است، سرورهای اختصاصی، اشتراکی نیستند و چندین کاربر نمی توانند از آن استفاده کنند. در این بین، سرور اختصاصی مجازی نیز وجود دارد. این سرورها مختص کسانی است که سرورهای اشتراکی برای شان کافی نیست و از طرفی بودجه سرورهای اختصاصی را ندارند.

 

مرکز داده

انواع مراکز داده:

انواع بسیاری از مراکز داده و مدل های خدمات آن در دسترس هستند. طبقه بندی آن ها بستگی به این دارد که آیا آن ها متعلق به یک یا بسیاری از سازمان ها هستند یا خیر، چگونگی قرار گرفتن آنها در توپولوژی سایر مراکز داده، چه فناوری هایی برای محاسبات و ذخیره سازی و حتی بهره وری انرژی آنها وجود دارد. چهار نوع اصلی از مراکز داده وجود دارد:

مراکز داده سازمانی:

این دسته از مراکز داده توسط شرکت ها ساخته شده است و متعلق به همان هستند و برای کاربران نهایی آن ها بهینه شده است. بیشتر اوقات آنها در محوطه دانشگاه استفاده می شود.

مراکز داده خدمات مدیریت شده:

این مراکز داده توسط شخص ثالث (یا ارائه دهنده خدمات مدیریت شده) به نمایندگی از یک شرکت اداره می شوند. این شرکت به جای خرید آن، تجهیزات و زیرساخت ها را اجاره می دهد.

مراکز داده Colocation:

یک شرکت، فضایی را در یک مرکز داده که متعلق به دیگران است اجاره می دهد و در محل شرکت قرار دارد. مرکز داده colocation میزبان زیرساخت ها، ساختمان سازی، خنک کننده، پهنای باند، امنیت و غیره است.

مراکز داده ابری:

در این مدل مرکز داده خارج از مرکز، داده ها و برنامه های کاربردی توسط ارائه دهنده خدمات ابری مانند خدمات وب آمازون (AWS) ، مایکروسافت (آزور) یا IBM Cloud میزبانی می شوند.

 

مرکز داده
عوامل تشکیل دهنده یک مرکز داده:

امکانات مرکز داده:

یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده یک دیتا سنتر، مجموعه تسهیلات و امکانات آن است. امکانات یک مرکز داده، مکان و فضای سفید و یا مکان قابل استفاده و در دسترس برای تجهیزات IT است. یکی از وظایف مرکز داده، ارائه دسترسی شبانه روزی به اطلاعات است. همین موضوع باعث شده است که مراکز داده، جزو پر مصرف‌ترین تجهیزات از نظر مصرف انرژی در جهان باشد. به همین منظور، تاکید زیادی بر فضای سفید و کنترل محیطی مرکز داده انجام می شود. با این کار، دیتا سنترها در همان دما و رطوبت سازنده باقی می مانند.

زیرساخت های پشتیبان:

زیرساخت های پشتیبان، تجهیزاتی هستند که بالاترین سطح دسترسی را در حالتی امن و پایدار امکان پذیر می کنند. موسسه آپ تایم چهار رده از مرکز داده را تعریف می کند که در محدوده سطوح دسترسی از ۶۷۱/۹۹% تا ۹۹۵/۹۹% قرار می گیرند. برخی از اجزای زیرساخت های پشتیبان به شرح زیر هستند: منابع تغذیه بدون وقفه، کنترل محیطی، و سیستم های امنیت فیزیکی.

تجهیزات IT:

این تجهیزات، تجهیزات فیزیکی برای عملیات IT هستند و وظیفه ذخیره سازی داده های سازمان ها را به عهده می گیرند. سرورها، سخت افزارهای ذخیره، کابل ها، و قفسه ها و عوامل امنیتی از جمله فایروال ها در این دسته قرار می‌گیرند.

کارمندان عملیات:

کارمندان عملیات وظیفه دارند که عملیات را نظارت کنند و مراقب کارایی و کیفیت تجهیزات زیرساختی و اطلاعاتی در شبانه روز باشند.

در زمینه مراکز داده یا دیتا سنتر شرکت آروند آویژه پارسیان اطلاعات جامعی برای اجرای این مراکز داده دارد که شما عزیزان در صورت نیاز می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید و در این باره مشاوره های لازمه را کسب نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights