مرکز داده NetApp

مرکز داده NetApp

مرکز داده NetApp

مرکز داده NetApp، یکی از مراکز داده های فعال در جهان می باشد. این مرکز داده در پارک مثلث تحقیقاتی واقع شده است.

هم چنین اولین مرکز داده ای است که دارای نشان Energy Star می باشد.

این تاسیسات پر ظرفیت، بهره وری انرژی خوبی داشته و از رک های بلند 52U استفاده می کند. هر کدام از این رک ها، 42 کیلو وات بر رک ظرفیت دارند.

برای تنظیم سرمایش دالان های سر بسته اش، به جای دما از فشار هوا استفاده شده است. که این خود به عنوان یک نوآوری ویژه در NetApp به شمار می آید.

سیستم سرمایش مرکز داده NetApp، هوا محور بوده و دو سوم از سال با سرمایش طبیعی کار می کند. در زمان اجرای این پروژه، کلیه هوا ساز ها را در طبقه دوم ساختمان در نظر گرفته اند.

به همین خاطر امکان مبادله هوا از بالا به بیرون را دارا می باشد. هم چنین از پایین بر اساس فشار استاتیک، هوای خنک به تاسیسات وارد کنند.

مرکز داده چیست؟

مرکز داده در واقع همان دیتا سنتر است. همین طور سبه مجموعه ای از سرویس گر ها، زیر ساخت های ارتباطی/امنیتی و تجهیزات الکترونیکی، مرکز داده گفته می شود.

مرکز داده وظیفه ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس های تحت شبکه را بر عهده دارد. به همین خاطر این امکان برای سازمان ها و شرکت ها و هم چنین افراد فراهم شده است.

تا با به کار گیری سرویس های ارائه شده از سوی مرکز داده، اطلاعات خود را مبتنی بر شبکه خود، بر روی اینترنت راه اندازی نمایند.

مرکز داده یا دیتا سنتر می تواند بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده است، به عنوان یک مرکز داده پردازشی، مرکز ذخیره، مرکز جمع آوری داده یا تمامی موارد گفته شده، خدمات و سرویس ارائه دهد.

کاربری های مراکز داده

مراکز داده به طور کلی قادر هستند تا نقش ها زیر را ایفا کنند:

– یک پایگاه برای ارائه سرویس میزبانی وب یا همان Web Hosting که شامل موارد رایج مانند وب سرور، پایگاه های داده و… می باشد.

– یک پایگاه برای ارائه سرویس های پست الکترونیک

– پایگاه های اختصاص اشتراک مکانی و اختصاصی

– پایگاهی جهت ارائه سرویس برنامه های کاربردی

– پایگاهی برای ارائه سرویس های بازی در شبکه

مشخصات و آشنایی بیش تر با مرکز داده NetApp

مرکز داده NetApp، به عنوان اولین مرکز داده در دنیا شناخته می شود که توانسته از سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا یا EPA، نشان Energy Star را جهت رتبه بندی مرکز داده دریافت کند.

شرکت NetApp در زمینه دخیره سازی کامپیوتری و مدیریت اطلاعات فعالیت دارد. هم چنین به صورت مبتکرانه ای از فشار هوا برای تنظیم سرمایش استفاده کرده است.

نوآوری های مرکز داده NetApp، باعث شده است تا این مرکز داده در کارولینای شمالی به عنوان اولین تاسیسات محافظ محیط زیست شناخته شود.

بهره وری انرژی در این مرکز داده بسیار خوب می باشد. به همین خاطر از نظر برق کمبودی ندارد.

ظرفیت برق رک های مشتریان 25 مگا وات بوده که برای رک های 52U تا 42 کیلو وات نیز می رسد. همین طور برق با مایانگین 8.300 وات در هر متر مربع برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.

اکثر این مزایا با استفاده و بهره گیری از سیستم سرمایش هوا محور و هم چنین چیدمان عمودی ساختمان مرکز داده به دست آمده است.

در این تاسیسات، هوا ساز ها در طبقه دوم واقع شده اند تا هوای خنک را در طبقه زیرین به سالن های مرکز داده بفرستند و از درون دالان های هوای سرد بسته اختصاصی به جریان می اندازند.

وضعیت آب و هوایی در منطقه ای که مرکز داده NetAppواقع شده است به گونه ای است که در دو سوم سال امکان استفاده از هوای بیرون برای سرمایش این تاسیسات وجود دارد.

مشخصات تاسیسات

نام سازمان: NetApp

مکان: پارم مثلث تحقیقاتی در کارولینای شمالی

شروع به کار: مارس 2009

ویژگی های چشم گیر: کنترل فشار جریان هوا به سوی رک ها، سیستم سرمایش هوا محور، دالان هوای سرد بسته در سالن سرور، سیستم UPS مبتنی بر حرکت مکانیکی چرخ دوار، رک های 52U، نشان Energy Star

مدت زمان طراحی و ساخت تاسیسات: 19 ماه

مساحت: 11600 متر مربع مساحت کل، شامل 3000 متر مربع سالن سرور

برق: 25 مگا وات

رتبه بندی: کلاس 3

تعداد رک ها: 2136 رک

ظرفیت برق: میانگین 12 کیلو وات بر رک، حداکثر 42 کیلو وات

زیر ساخت ها: زیر ساخت برق و سرمایش و کابل کشب به شکل سقفی

بار سازه ای: 900 کیلو گرم در هر متر مربع

سیستم اطفای حریق: سیستم لوله خشک دو مرحله ای

جمع بندی

در این مطلب سعی نمودیم شما را با مراکز داده و هم چنین مرکز داده NetAppآشنا کنیم.

شما می توانید در صورت بروز هر گونه سوال با کارشناسان‌ آروند آویژه در تماس باشید.

توجه داشته باشید که هر یک مراکز داده که امروزه در سطح جهانی در حال فعالیت می باشند، دارای مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights