خاز ن یو پی اس به چه شکلی است و دارای چه ساختاری می باشد:

خازن یو پی اس

خاز ن یو پی اس چیست؟

خاز ن یو پی اس، یک دستگاه الکتریکی نسبتا ساده ای است که انرژی الکتریکی را ذخیره و آزاد می کند. این دستگاه ها می توانند به اندازه ی ناخن شست تان کوچک باشند یا به اندازه ی یک شیشه نوشابه گازدار بزرگ باشند  – بسته به میزان ولتاژ مورد انتظار آنها برای استفاده (ظرفیت مجاز آنها) است. 

ساختار خازن ها به شکل لایه ای می باشد به صورتی که دو صفحه رسانا با فاصله ای مشخص از یکدیگر قرار دارند و ما بین آن ها یک لایه دی الکتریک قرار گرفته است. 

خازن یو پی اس خازن هایی هستند که در دستگاه یو پی اس استفاده میشوند. خازن های یو پی اس بر اساس اندازه  یو پی اس وظایف گوناگونی دارند. مهم ترین آن ها تامین برق پردازشگر برای یو پی اس های کوچکتر و تنظیم برق جاری شده برای حفاظت تجهیزات در یو پی اس های بزرگتر است.

خازن یو پی اس
انواع خازن یو پی اس

یو پی اس

دستگاه یو پی اس دستگاهی الکترونیکی می‌باشد که  به منظور تأمین دائم انرژی برای دستگاه‌های مصرف‌کننده  طراحی‌شده است. دستگاه‌های مورد نظر به اختلالات موجود در شبکه، قطع و وصل برق و…  بسیار حساس هستند. یو پی اس ها را می‌توان درمانی برای مشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌ برق شهری همچون؛ افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ، انواع مختلف اعوجاج لحظه‌ای یا دائم، تغییر فرکانس و… دانست.

یک یو پی اس به طریق زیادی به کار می‌رود. برای این توضیح ما یک سیستم کامپیوتر را به عنوان کاربرد UPS در نظر می‌گیریم. یک UPS به این شکل کار می‌کند که برق تجهیزاتی که شما به آن وصل کرده‌اید را تنظیم می‌کند.

UPS ها در انواع مختلفی هستند که به سه دسته ی کلی تقسیم بندی می‌شوند.

  1.     یو پی اس های آماده به کار (آفلاین)
  2.     یو پی اس های  آنلاین
  3.     یو پی اس های در تعامل با خط یا لاین اینتراکتیو

برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر پیشنهاد میکنم مقاله یو پی اس در همین سایت را مطالعه کنید.

یو پی اس
انواع یو پی اس

کاربرد خازن یو پی اس 

خازن UPS در دو دسته قرار گرفته میشود.

  1. خازن  DC 
  2. خازن  AC 

خاز ن یو پی اس DC به عنوان وظیفه اصلی باید فرآیندی تحت عنوان فیلتر ولتاژ منبع تغذیه یا همان خنثی کردن ولتاژ است. اگر تغییری در ولتاژ ورودی وجود داشته باشد، خازن تغییر ولتاژ را کاهش داده، ماکزیمم ولتاژ را بالا برده و در مینیمم ولتاژ ها برای حفظ یک سطح ولتاژ ثابت کمک میکند.

خازن یو پی اس AC دارای ویژگی های مشابهی با  DC دارد و مانند آن بازه ی زمانی مورد انتظار برای خدمات مفید را دارند و باید به عنوان کالاهای فاسد شونده در نظر گرفته شوند. معمولا خازن AC در بخش های ورودی و خروجی فیلترهای UPS یافت می شوند. آنها واکنش های گذرای ورودی را خنثی می کنند و اعوجاج هارمونیک در ورودی صنایع برق به UPS را کاهش می دهند. مهمترین ویژگی خازن  AC این است که  به طور مستقیم به خروجی بار بحرانی متصل می شوند و به کنترل شکل موج ولتاژ خروجی UPS کمک می کنند.

تعداد خازن در یک یو پی اس معمولی 

ظرفیت خازن در داخل UPS وابسته به میزان کار انجام شده تغییرات قابل ملاحظه ای دارند. برای روشن شدن این موضوع، یک رایانه شخصی معمولی را که حاوی  50 خازن است در نظر بگیرید؛ یک UPS سه فاز 750 کیلو وات ممکن است صدها  خازن یو پی اس داشته باشد. حتی کوچکترین ups ها از ده ها خازن استفاده می کنند.

خازن یو پی اس
انواع خازن یو پی اس

طول عمر خازن یو پی اس 

طول عمر خاز ن یو پی اس در حقیقت ماجرا بسته به کیفیت تولید و دمای عملکرد دستگاه است. مشخص است که هر چه قدر دمای فعالیت و کاری خازن بالاتر باشد، طول عمر آن کوتاه تر میشود.

نکته مهم دیگر مدت زمان مجاز عملکرد خازن است که توسط سازنده و طراح ان مشخص میشود. معمولا خازن های یو پی اس معمولی حداقل ۷ سال طول عمر مفید دارند.

هنگامی که یک خازن خراب شود، ممکن است هیچ اثر قابل مشاهده‌ای نمایان نشود، اما خازن‌های دیگر مجبور خواهند شد که حجم کار را بارگیری کنند که به نوبه خود، عمر باقیمانده آن‌ها را کوتاه می‌کند. در بسیاری از موارد، یک خازن یو پی اس خراب، UPS را با سوئیچ کردن به حالت بای پس راه اندازی می‌کند که در طی آن نمی‌تواند از بارهای پایین دست محافظت کند.

 

اگر خازن یو پی اس خراب شود چه اتفاقی برای یو پی اس می‌افتد؟

یک خازن خراب در مسیر برق می‌تواند توانایی فیلتر کامل دستگاه را کاهش دهد، اما دستگاه را غیرفعال نمی‌کند. با این حال، زمانی که یک خازن در مسیر برق خراب شود، یو پی اس  را به حالت بای پس انتقال می‌دهد، در نتیجه حالت بای پس آن جریان برق از فیلتر الکترونیکی ups دور می‌شود. در طول این مدت ups -هرچند مؤثر – در واقع از تجهیزات پایین دست حفاظت نمی‌کند

شرکت آروند آویژه پارسیان در زمینه خازن یو پی اس و خود یو پی اس خدماتی جامع را ارائه می دهد برای دریافت اطلاعات و مشاوره در زمینه خازن یو پی اس می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید و اطلاعاتی جامع کسب نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights