مرکز داده IBM در پارک مثلث تحقیقاتی

مرکز داده IBM

مرکز داده IBM

مرکز داده IBM، یکی مرکز داده پیشرو است که در پارک مثلث تحقیقاتی مستقر شده است. این دیتا سنتر دارای یک ابر رایانه Watson است که در جهت خدمات برون سپاری از آن استفاده می نماید.

پروژه ساخت این دیتا سنتر با باز سازی ساختمان موجود انجام گرفته است. آن را ماژولار و توسعه پذیر، با ظرفیت مختلف و بهره وری خوب طراحی نموده اند.

این دیتا سنتر از سرمایش طبیعی و سرمایش مایع برخوردار است. این تاسیسات در زمان قطع شده برق، بدون استفاده از UPS تا نیم ساعت سرمایش ذخیره دارد.

بهره وری تاسیسات با کمک گرد آوری داده ده ها هزار حسگر سیستم های مکانیکی و الکتریکی و به کار بردن مدل دینامیک سیالات محاسباتی به دست می آید.

مرکز داده IBM، کاملا با محیط زیست سازگار بوده و توانسته است گواهینامه LEED را کسب نماید.

مرکز داده چیست؟

مرکز داده در واقع همان دیتا سنتر است که خدمات گسترده ای را در زمینه سرویس های میزبانی وب، سرویس های پست الکترونیک، اشتراک مکانی و اختصاصی، سرویس برنامه های کاربردی و سرویس های بازی در شبکه را ارائه می دهد.

هر کدام از دیتا سنتر ها، دارای تاسیسات و همین طور زیر ساخت های منحصر به فردی هستند که آن ها را در رتبه بندی های مختلفی قرار می دهد.

تاسیسات هر یک از مراکز داده، شامل سیستم های سرمایشی و گرمایشی می شود که بسته به محل و مکان قرار گیری و هم چنین مساحت، راهکار های مختلفی را برای آن تدبیر می کنند.

دیتا سنتر IBM نیز همانند سایر دیتا سنتر ها، فعالیت گسترده ای در زمینه های گفته شده داشته و با طراحی و ساخت سیستم تاسیسات منحصر به فردی برای آن، موفق به کسب و دریافت گواهینامه LEED شده است.

آشنایی بیش تر با مرکز داده IBM

اگر نبردی در میان انسان ها و ماشین صورت بگیرد، قطعا این مرکز داده طرف ماشین ها را خواهد گرفت. چرا که طراح و سازنده ابر کامپیوتر های Deep Blue و Watson می باشد.

ابر رایانه Deep Blue در سال 1990 میلادی با گری کاسپاروف قهرمان شطرنج جهان مسابقه داده است. هم چنین ابر رایانه Watson توانسته است‌ دو تن از برندگان جهانی را در سال 2011 میلادی، شکست دهد.

شرکت IBM به این خاطر به عنوان سلطان کامپیوتر شناخته می شود که قلمرو و مکانی مناسبی را در پارک مثلث تحقیقاتی کارولینای شمالی برای آن در نظر گرفته است.

مرکز داده و دیتا سنتر IBM، 9300 متر مربع مساحت داشته و توانسته است جایگاه دوم را در میان بیش از 450 مرکز داده برای خود در زمینه شرکت مشاوره و فناوری جهانی به دست آورد.

مرکز داده نام برده شده، طراحی بسیار هماهنگ و سازگار با محیط زیست داشته و در جهت بهره وری انرژی مطلوب، توانسته است گواهینامه LEED زرین را به دست آورد.

در این مرکز داده و دیتا سنتر، ده ها هزار حسگر بر عملیات و بهره وری انرژی سیستم های مکانیکی و الکتریکی به دقت نظارت می کنند.

این مرکز داده توانسته است این میزان بهره وری انرژی خود را با تولید مدل های CFD و شبیه سازی دقیق تر امکان پذیر نماید. این دیتا سنتر، در قالب بخش های ماژولار ساخته شده است. به همین خاطر دلیل توسعه سریع در آن امکان پذیر می باشد.

مشخصات تاسیسات

نام سازمان: IBM

مکان:

کارولینای شمالی، پارک مثلث تحقیقاتی

شروع به کار: ماه نوامبر 2009 میلادی

ویژگی های چشمگیر: طراحی ماژولار، نظارت با شبکه گسترده ای از حسگر ها که بهره وری سیستم الکتریکی و مکانیکی را به دقت مدیریت می کند، استفاده از هر دو نوع سیستم سرمایشس با هوا و سرمایش با مایع، جمع آوریی و استفاده از آب باران، استفاده از 95 درصد از اسکلت ساختمانی که برای این مرکز داده باز سازی شد، دارای گواهینامه LEED زرین

مدت طراحی و ساخت تاسیسات: 19 ماه

مساحت: جمعا و به طور کلی 15 هزار متر مربع که شامل 9300 متر مربع سالن سرور می باشد.

برق: دو منبع تغذیه 21 مپا واتی، 15 مگا وات برای فاوا

رتبه بندی: تا به امروز اعلام نشده است.

تعداد رک ها: 960 رک

زیر ساخت ها: زیر ساخت برق و کابل کشی ساخت یافته و سرمایش، همه از زیر کف کاذب 90 سانتی متری

باز سازه ای: نا معلوم

سیستم اطفای حریق: سیستم لوله تر، سیستم ‌تشخیص سریع دود

ویژگی های مرکز داده

همان طور ک می دانید، هر مرکز داده ای باید بر اساس استاندارد هایی ساخته شود. به همین خاطر در این بخش آروند آویژه در مورد آن ها صحبت کرده است.

توجه داشته باشید که مدل معماری باید به گونه ای باشد که بتوان در آن محیطی آرام را فراهم نمود.

  • توسعه آسان
  • ضریب اطمینان و دسترسی بالا
  • راه حل های امنیتی
  • افزونگی جهت کاهش اثر خرابی
  • مدیریت آسان

هر یک از موارد گفته شده، به عنوان یک ویژگی برای مراکز داده استاندارد به شمار می آیند که باید در زمان طراحی و ساخت آن ها به این معیار ها و المان ها توجه نمود.

۰ دیدگاه برای “مرکز داده IBM در پارک مثلث تحقیقاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights