یو پی اس توان بالا

یو پی اس توان بالا

یو پی اس توان بالا

علت اصلی ساخت باتری‌های UPS برای دستگاه‌هایی بود که نسبت به قطع و وصل برق حساس بودند و در زمانی که برق قطع می‌شود، این نیاز بیشتر از قبل احساس می‌شود و برای تأمین برق، از باتری‌های یو پی اس استفاده می‌شود. اگر بخواهیم برای وسایل مثال بزنیم، مراکز مخابراتی و تجهیزات بیمارستان و… نمونه‌هایی از آن هستند. این باتری‌ها را می‌توان به‌راحتی شارژ کرد و در مکان‌هایی مانند بیمارستان، کارخانه و خانه‌ها استفاده می‌شوند. در ادامه سعی داریم مطالب مفید و کاربردی را درباره یو پی اس توان بالا شرح دهیم.

اجزا UPS

یو پی اس ها از جمع‌آوری 5 قطعه باهم تشکیل می‌شوند که شامل شارژر یو پی‌ اس، مبدل AC به DC، کلید غیر هادی، یکسو کننده (رکتیفایر) و باتری است و دانستن این مورد هم ضروری است که بدون باتری، یو پی اس به‌درستی کار نمی‌کند.

باتری UPS

علت ساخت باتری یو پی اس این بود که برای دستگاه‌هایی که فرکانس ثابتی دارند و یا دچار توقف ولتاژ می‌شوند، نقش یک منبع تغذیه قوی را ایفا کند. مثلاً جان یک انسان در اثر قطع یا خاموش شدن یکی از تجهیزات ممکن است به خطر بیفتد. به همین دلیل است که می‌گوییم باید همه ابعاد لحاظ شوند تا هیچ‌گونه خلل و مشکلی وارد نشود و نوع باتری‌ها در دسته‌های طول عمر زیاد، متوسط و کم تولید می‌شوند و اگر در ساخت شارژر یو پی اس به‌خوبی دقت شود و از فناوری‌های جدید استفاده شود، باعث افزایش راندمان باتری و در انتها منجر به بهبود کارایی دستگاه می‌شود.

انواع باتری UPS

 • لیتیوم
 • سیلور آلکالاین
 • سرب اسید
 • نیکل کادمیوم
یو پی اس
یو پی اس توان بالا

همان‌طور که می‌دانید، متداول‌ترین و مورداستفاده‌ترین باتری‌ها از جنس سرب اسید است که یک درپوش بسته دارند و نیازی نیست که نگهداری شوند و باتری‌هایی که برای دستگاه‌های UPS مناسب هستند، جنس باتریشان خشک است که نیازی به نگهداری ندارند و همچنین از طول عمر بالا برخوردار هستند و علاوه بر این‌ها، بخار اسید تولید نمی‌کنند.

باتری UPS سرب اسیدی

این نوع باتری‌ها به سه نوع باتری‌های بدون نیاز به نگهداری، باتری‌های (VRLA) و باتری‌های نیازمند نگهداری تقسیم‌بندی می‌شوند.

باتری‌های نیکل کادمیوم

این باتری‌ها را در مکان‌هایی استفاده می‌کنند که شرایط محیطی بدی داشته باشد؛ زیرا ولتاژشان پایین است و همچنین نسبت به باتری‌های سرب اسیدی، از قیمت بالایی برخوردار هستند.

معرفی باتری UPS

یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اجزای دستگاه یو پی اس، باتری است و به این دلیل است که باید به‌خوبی از آن‌ها نگهداری کرد و روش‌های آن به شرح زیر است:

معرفی یو پی اس توان بالا
معرفی یو پی اس توان بالا
 • بهترین گزینه برای آب این نوع باتری‌ها، آب مقطر است
 • سالی یک‌بار باید حتماً باتری‌ها را کالیبره کنید
 • به‌هیچ‌عنوان باتری‌ها را انبار نکنید و سقف نگهداری این باتری‌ها 12 ماه است
 • محل قرارگیری باتری‌ها بسیار مهم است و باید محیط‌هایی با دما و تهویه مناسب نگهداری شود.
 • باید حداقل و حداکثری برای سطح آب‌باتری را رعایت کنید
 • گردگیری باتری‌ها را فراموش نکنید
 • در حین شارژ باتری به‌هیچ‌عنوان از آن استفاده نکنید
 • اگر در حین استفاده برق قطع نشد، ماهی یک‌بار باتری‌ها را تخلیه و سپس به شارژر باتری متصل کنید

نحوه شارژ صحیح باتری

دانستن این موضوع بسیار مهم است که اگر می‌خواهید باتری UPS از عمر زیادی برخوردار باشد، باید قوانین تعداد و میزان طول شارژ را رعایت کنید؛ در غیر این صورت نباید توقع خیلی زیادی از آن داشته باشید و نکته بعدی این است که باید تناسب ولتاژ باتری و دستگاه یو پی اس به‌درستی برقرار شود و علاوه بر این باید از فناوری شارژ خودکار برخوردار باشد تا هرزمانی که شارژ به اتمام رسید، فوراً قطع شود و آسیبی به آن وارد نشود و مورد بعدی این است که شارژ و دشارژ کردن باتری‌ها باید در اماکن بسته انجام شود تا وارد آمدن خطرات زیست‌محیطی به آن جلوگیری شود.

توان UPS

در کل توان یو پی اس ها را به سه دسته یو پی اس توان پایین یا آفیس، یو پی اس توان متوسط و یو پی اس توان بالا تقسیم‌بندی می‌کنند. در مکان‌هایی که توان مصرفی آن‌ها زیاد است، باید از یو پی اس توان بالا استفاده کنند که بانام یو پی اس مرکزی هم می‌شناسند. ما در این مقاله قصد داریم درباره یو پی اس توان بالا صحبت کنیم.

مزایای UPS توان بالا

از یو پی اس توان بالا برای کارهایی نظیر جلوگیری از هدر رفتن انرژی و صرفه‌جویی در آن استفاده می‌شود. در یو پی اس به ‌راحتی می‌توان کار نگهداری و تعمیرات را انجام داد و ازنظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه هم هست و در مقایسه با یو پی اس های توان پایین راندمان و کارایی کمتری دارند.

معرفی ups توان بالا

یو پی اس توان بالا از توان ۳۰ کاوا به بالا نیز شناخته می‌شوند و در بیشتر مواقع سه فاز دارد و در مکان‌هایی مانند یو پی اس صنعتی استفاده می‌شوند و علاوه بر این، از امکانات بسیار زیادی برخوردار است و یکی از این امکانات، تجهیز شدن به کارت SNMP است که به استفاده‌کنندگان کمک می‌کند تا بهتر و سریع‌تر به یو پی اس دسترسی داشته باشند و قابل‌کنترل باشد و علاوه بر این‌ها به‌وسیله این کارت می‌توانید تنظیمات و زمان‌بندی موردنظر را طوری اعمال کرد تا مطابق نظر کاربر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights