رکتیفایر و کاربرد آن شامل چه مواردی می باشد :

رکتیفایر و کاربرد آن

رکتیفایر و کاربرد آن :

رکتیفایر و کاربرد آن از جمله مباحثی است که دانستن درباره آن در مراحل نصب یک یو پی اس خالی از لطف نیست. و امکان آشنایی با آن را فراهم می سازد.دستگاهی که سبب تبدیل کردن جریان متناوب به جریان مستقیم می گردد را رکتیفایر می نامند. یکی از پرکاربردترین مدارها در الکترونیک مدار رکتیفایر است. چرا که به طور تقریبی اکثر دستگاه های الکترونیکی با جریان مستقیم یا dc کار می کند. اما دسترسی به منابع دی سی محدود می باشد. بیشتر انرژی وسیله های برقی از پریزهای برق ac یا جریان متناوب تامین می گردد.حتی شارژرهای گوشی های همراه نیز توسط رکتیفایرها برق ای سی پریز خانه را به برق دی سی تبدیل می نمایند. انواع مختلفی از رکتیفایرها برای کاربردهای متفاوتی وجود دارد.

دیود پیوند pn و رکتیفایر :

نام دیگر رکتیفایر یکسو کننده می باشد که دستگاهی الکتریکی است. که توسط یک یا چند دیود پیوند پی ان جریان متناوب ac را به جریان مستقیم دی سی تبدیل می نماید. زمانی گفته می شود دیود بایاس مثبت شده است که ترمینال مثبت باتری به نیمه هادی نوع پی و ترمینال منفی باتری به نیمه هادی نوع ان اتصال می یابد.زمانی که ولتاژ بایاس به دیود مستقیم ولتاژش اعمال می شود. در نیمه هادی نوع n تعداد زیادی الکترون آزاد و یک نیروی نیروی دافعه از ترمینال منفی باتری تجربه می کند. و بدین شکل تعداد زیادی حفره در نیمه هادی پی یک نیروی دافعه از ترمینال مثبت باتری تجربه می نماید.

رکتیفایر و کاربرد آن

کاربرد رکتیفایر :

در تمام خانه ها به طور کلی وسایل الکترونیکی با جریان برق متناوب کار می کنند. برخی از لوازم الکترونیکی جریان ای سی را قبل از مصرف برق به جریان مستقیم تبدیل می نمایند. به طور مثال آداپتور لپ تاپ به منبع ای سی متصل است. ولتاژ ای سی زیاد یا جریان ac زیاد را به ولتاژ دی سی کم یا جریان دی سی کم تبدیل می نماید. این جریان کم دی سی به باتری لپ تاپ داده می گردد و ما آن را شارژر می نامیم.

انواع رکتیفایر ها :

رکتیفایرها به طور کلی در دو دسته طبقه بندی می شوند :
1- رکتیفایر کنترل نشده : دیود های نیمه هادی در مدارهای این رکتیفایرها قطعه های اصلی می باشند. و به شکلی قرار می گیرند که مدار یک نیم موج یا موج کامل را یکسو می نماید.

2-رکتیفایر کنترل شده : در این رکتیفایر ها تریستور وجود دارد. که قابلیت کنترل دارند و با کنترل آن ها می توان به شکل موج دلخواه دست پیدا نمود.

شرکت آروند آویژه پارسیان در زمینه لوازم یدکی یو پی اس و تعمیرات و سرویس و نگهداری upsها خدمات جامعی را ارائه می دهد. در صورت داشتن هر سوالی در این زمینه با ما تماس نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights