استفاده از کلید AC در مدار DC و برعکس آن امکان پذیر است ؟

استفاده از کلید AC در مدار DC

استفاده از کلید AC در مدار DC و برعکس آن آیا امکان دارد :

استفاده از کلید AC در مدار DC و یا کلید DC در مدار AC آن سوالی است که همواره برای افراد ایجاد می گردد که آیا این امکان وجود دارد یا خیر؟

DC و AC انرژی های الکتریکی می باشند که دارای اثر گرمایی یکسانی برای مقادیر RMS هستند. اما به طور کلی و بر اساس پارامترها بین ای سی و دی سی چند تفاوت وجود دارد.

استفاده از کلید AC در مدار DC

کلیدهای ای سی در مدار دی سی :

با سطح ولتاژ یکسان ، ولتاژ و جریان AC اثراتی متفاوت در مدار دی سی ایجاد می نمایند. دلیل عدم استفاده از کلید ای سی در این مدارها به همین دلیل می باشد.برای مدارهای ای سی نیز نمی توان از کلیدهای دی سی استفاده نمود.در سطح ولتاژ یکسان ای سی با دی سی به ایزولاسیون بیشتری نیازمند است.

کلید مینیاتوری و ساختار آن

واکنش متفاوت مواد عایق مورد استفاده در کلید و کنتاکت های آن با ولتاژ ناخواسته و ولتاژ مجاز امری بدیهی است. موج های سینوسی جریان و ولتاژ در حدود 60 بار در ثانیه برای ای سی به صفر می رسد.بعد از هر نیم چرخه ولتاژ و جریان ای سی به دلیل فرکانس از صفر عبور می کند و دامنه و جهت خود را در بازه زمانی مشخص تغییر می دهند.

استفاده از کلید AC در مدار DC

کلید دی سی در مدار ای سی :

عبور از صفر در مورد دی سی امکان ندارد. چرا که ولتاژ و جریان دی سی میزانی ثابت است و در آن فرکانسی وجود ندارد. به عبارتی دیگر جهت و دامنه ولتاژ و جریان دی سی را تغییر نمی دهد.یعنی در یک جهت ایجاد شده است و قطبیت خود را نمی تواند تغییر دهد.کنتاکت های کلید دی سی بسیار سریعتر از ای سی ذوب می گردد.و ای سی دامنه و جهت خود را 50 یا 60 بار در هر ثانیه تغییر می دهد.

قوس الکتریکی در DC در کنتاکت های کلید چرا از AC بیشتر می باشد ؟

در زمان قطع کردن مدار دی سی با کلید آن جریان الکترون ها ثابت می باشد و از کنتاکت ها می خواهند عبور نمایند.به همین دلیل قوس ایجاد شده در مقایسه با ای سی به دلیل ولتاژ اعمالی که آنها را به این حرکت وا می دارد بیشتر می باشد.

شرکت آروند آویژه پارسیان در زمینه کلیدهای مینیاتوری و سرویس و نگهداری یو پی اس ها. و تهیه لوازم یدکی خدمات بسیار جامعی را ارائه می دهد. در صورت داشتن هر سوالی با متخصصان ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights